Türkiye Cumhuriyeti

Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği

Bilgi Notları

Kent Hakkında Genel Bilgiler, 23.03.2016

Daimi Temsilciliğimizin görev yaptığı New York kenti, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehridir. Şehir aynı ismi taşıyan New York Eyaleti’nde yer almaktadır. Eyalet başkenti Albany şehridir. Temmuz 2014 yapılan son resmi sayıma göre şehir nüfusu 8,491,079'dur.

Dünyanın en önemli finans ve ticaret noktalarından biri kabul edilen New York aynı zamanda Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla uluslararası ilişkilerin çok yoğun biçimde yaşandığı sayılı şehirler arasındadır. New York'un zengin ve dört mevsim devam eden kültür-sanat hayatı ve moda merkezi olması, şehre her yıl çok sayıda turist gelmesinde rol oynamaktadır.

Şehir kendi içinde 5 ayrı bölümden (Borough) oluşur. Bunlar: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Island olarak adlandırılmaktadır.  

Göçmenlerin de yoğun olarak bulunduğu New York’da İngilizce’nin yanısıra İspanyolca, Çince ve İtalyanca da sıklıkla kullanılan diller arasındadır.   

New York'un simgeleri olarak kabul edilen Özgürlük Heykeli, Empire State Binası, Chrysler Binası, Freedom Tower, Central Park ve Times Meydanı, dünyanın en seçkin ve sayılı müzeleri arasında yer alan Metropolitan Sanat Müzesi, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi ve Doğa Tarihi Müzesi ile dünyaca ünlü Metropolitan Operası ve New York Filarmoni Orkestrasına ev sahipliği yapan Lincoln Center kentin en önemli merkezleridir.