Büyükelçinin Mesajı

Değerli Ziyaretçilerimiz,

 

Birleşmiş Milletler Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nin internet sitesine hoşgeldiniz. Sayfalarımızda yaptığınız ziyaretin, Türkiye’nin dış politikası ile BM kapsamında ülkemizin faaliyetleri ve politikaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlayacağını ümit ediyorum.

 

Birleşmiş Milletler’in kurucu üyelerinden biri olarak Türkiye, BM çatısı altında küresel barış, güvenlik, terörizmle mücadele, insan hakları, sürdürülebilir kalkınma, yoksullukla mücadele, kültürler arası diyalog, arabuluculuk gibi dünya genelini yakından ilgilendiren konularda önemli ve etkin roller üstlenmektedir. Bu rolümüzün bir ürünü olarak Türkiye, BM Güvenlik Konseyi’nde 1961 yılındaki geçici üyeliğinden 48 yıl sonra ilk defa 2009-2010 yıllarında geçici üyelik yapmıştır.

 

Türkiye, uluslararası platformlarda işbirliğine verdiği önem çerçevesinde, BM çatısı altında faaliyet gösteren BM kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, Üye Devletler ve ilgili diğer tüm paydaşlarla işbirliği ve istişare içinde hareket etmektedir.

 

Türkiye’nin faaliyetleri hakkındaki düşünceleriniz bizler için çok önemlidir. Tüm soru, öneri ya da yorumlarınız için (tr-delegation.newyork@mfa.gov.tr) adresine e-posta gönderebilirsiniz.

 

Saygılarımla,

 

Feridun H. Sinirlioğlu

Büyükelçi

Daimi Temsilci