Türkiye Cumhuriyeti

Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği

Temsilcilik

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER NEZDİNDE TÜRKİYE DAİMİ TEMSİLCİLİĞİ TARİHÇESİ

Birleşmiş Milletler 24 Ekim 1945’de kurulmuş uluslararası bir örgüttür. Türkiye Birleşmiş Milletler’in kurucu üyeleri arasındadır ve 28 Eylül 1945’de BM Şartı’na taraf olmuştur. Bu doğrultuda Daimi Temsilcilik, Sayın Büyükelçi Selim Sarper’in  15 Ağustos 1947 tarihinde güven mektubunu BM Genel Sekreteri’ne sunması ile faaliyetlerine başlamıştır.

Daimi Temsilciliğimizin başlıca görev sahasını;  BM Genel Kurulu, BM Güvenlik Konseyi, BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi, BM Vesayet Konseyi, UNDP, UNICEF, BM Sekretaryası ve Genel Sekreter ile Uluslararası Adalet Divanı oluşturmaktadır. Daimi Temsilcilik ayrıca, BM Şartı’nın 102. maddesi uyarınca uluslararası anlaşmaların BM’ye tescil edilmesi işlemleri ile diplomatik ilişkimiz bulunmayan BM üyesi ülkelerle olabilecek temasları yürütmektedir.

TÜRKEVİ (TURKISH CENTER)

(Daimi Temsilciliğimiz Türkevi binasında gerçekleştirilecek olan yenileme çalışmaları nedeniyle 10 Mayıs 2013 tarihinden itibaren, geçici süreliğine 885 Second Avenue 45. kat New York / N.Y. 10017 adresinde faaliyetlerine devam etmektedir.)

1977 yılında satın alınan ve tamamı Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olan ve Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nin karşısında yer alan, Daimi Temsilciliğimizin de bir dönem faaliyetlerini sürdürdüğü 11 katlı bina Türkevi (Turkish Center) olarak adlandırılmaktadır.

Yenilenme çalışmalarının devam ettiği Türkevi'nde, Daimi Temsilciliğimizin yanı sıra, T.C. New York Başkonsolosluğu, bağlı Ataşelikler ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Temsilciliği ofisleri de 15 Mayıs 2013 tarihine kadar faaliyetlerini sürdürmüştür. T.C. Merkez Bankası’nın New York Temsilciliği de Türkevi'nde faaliyetlerini sürdürmüştür.